5 powodów, dla których warto wykorzystać język PHP w kolejnym projekcie

język php

PHP jest skryptowym językiem programowania, wykorzystywanym głównie do tworzenia statycznych i dynamicznych stron i aplikacji webowych. Ale czy to jedyne przeznaczenie tego języka? Jakie zalety ma język PHP i dlaczego warto go wykorzystać w następnym projekcie? 

Język PHP – do czego służy?

Pierwsza wersja języka PHP została stworzona w 1994 roku przez Rasmusa Lerdorfa i już od początku język był regularnie aktualizowany i wzbogacany o nowe funkcjonalności. Najnowsza wersja PHP -— 8.0 została wydana w listopadzie 2020. 

Do czego służy język PHP? Popularność PHP stale rosła i obecnie język używany jest przede wszystkim do tworzenia witryn internetowych, w tym najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, jak WordPress czy Drupal. Na język PHP postawiły też takie platformy jak PrestaShop (platforma e-commerce oparta na open source), Facebook, Wikipedia czy Yahoo. 

PHP jest powszechnie używany do tworzenia witryn, sklepów internetowych i dedykowanych systemów informatycznych, jednak nie musisz ograniczać się do tworzenia kodu HTML. Język PHP umożliwia także budowanie systemów CRM, API, PDF-ów, a także generowanie plików XML, XLS czy CSV. 

Ponieważ dostępne są frameworki PHP, zyskujesz dodatkowe wsparcie, więc tworzenie aplikacji webowych czy stron internetowych jest szybsze i łatwiejsze.

framework php

Najpopularniejsze frameworki to Symfony, Laravel lub CodeIgniter

Zalety języka PHP — aplikacje webowe i strony budowane bez wysiłku

Popularność języka odzwierciedlają statystyki — 79% wszystkich serwisów internetowych napisano w PHP. Zastanawiasz się, dlaczego język PHP jest wybierany tak często? Poniżej znajdziesz jego główne zalety.  

  1. Oszczędność kosztów. Wykorzystanie języka PHP w web developmencie pozwala na obniżenie kosztów tworzenia aplikacji webowych i stron internetowych. Wynika to głównie z tego, że jest to rozwiązanie typu open source, więc z większości frameworków i bibliotek można korzystać bezpłatnie. Co więcej, język wspierany jest przez międzynarodową społeczność, dzięki której PHP jest stale ulepszany.  
  2. Bezpieczeństwo. PHP nie bez powodu uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych języków programowania. Wszystko to dzięki wbudowanym zabezpieczeniom, zapewniającym ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem oraz chroniącym strony internetowe przed typowymi zagrożeniami.  
  3. Szybkość i wydajność. W porównaniu z innymi językami programowania, skrypty PHP uruchamiają się znacznie szybciej, więc strony internetowe lub aplikacje webowe oparte na PHP charakteryzują się lepszą szybkością ładowania i skróconym czasem odpowiedzi serwera. Ponadto język PHP działa na dowolnej platformie i przeglądarce internetowej, można go też łatwo zintegrować z innymi językami i różnymi silnikami baz danych. 
  4. PHP i aplikacje webowe. Od początku głównym celem języka było tworzenie witryn opartych na HTML-u. Jako dojrzały język z mnogością funkcjonalności i ulepszeń może być też z powodzeniem używany do wprowadzenia aplikacji webowej na rynek. 
  5. Łatwa składnia. Język PHP swoją popularność wśród programistów zyskał m.in. ze względu na jego przejrzystość i uporządkowaną strukturę, co wpływa na jego szybkie przyswojenie. Język jest więc prosty dla początkującego programisty, jednak różnorodność zaawansowanych funkcji pozwala profesjonalnym developerom sprawnie dołączyć do projektu w trakcie jego trwania. 

PHP — język programowania, który warto rozważyć w kolejnym projekcie

Popularność języka PHP sprawiła, że nadaje się on do tworzenia wszelkiego rodzaju projektów IT. Możesz więc nie tylko budować strony z dużą liczbą funkcjonalności czy aplikacje webowe, ale też platformy sprzedażowe lub duże projekty korporacyjne. 

Dzięki PHP zyskujesz swobodę wyboru systemu operacyjnego i serwera. To wszystko w połączeniu z prostą obsługą, szybkością programowania i wysoką wydajnością sprawia, że język PHP nadal jest jednym z najczęściej wybieranych przez programistów.  Chcesz rozpocząć nowy projekt i zastanawiasz się nad wyborem technologii? Skontaktuj się z nami, a my doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie.

Pobierz ebooka za darmo! 👇 👇

Chcesz rozpocząć owocną współpracę z software house'm? Poznaj 5 kluczowych kroków, dzięki którym efektywnie rozpoczniesz projekt i podejmiesz właściwe decyzje biznesowe.

Pobierz teraz! 100% bezpłatny materiał
Chcesz otrzymać darmową wycenę projektu?
Napisz do nas