Aplikacja webowa a strona internetowa — poznaj 3 główne różnice

aplikacja webowa a strona internetowa

Wiesz, jakie są kluczowe różnice między aplikacją webową a stroną internetową? A może używasz tych pojęć zamiennie? Okazuje się, że te dwa terminy są często mylone, warto więc wiedzieć czym różni się aplikacja webowa a strona internetowa. Zanim przejdziemy do różnic, zacznijmy od teorii.

Czym jest strona internetowa?

Strona internetowa to zbiór logicznie uporządkowanych elementów, które wyświetlane są użytkownikowi w przeglądarce internetowej pod daną domeną. Elementy na stronie zwykle są ze sobą połączone za pomocą nawigacji i linków.

Witryna internetowa może spełniać różne cele. Przykładowo, celem strony danej firmy jest przekazanie ogólnych informacji o przedsiębiorstwie, a celem bloga może być dzielenie się poradami na dany temat czy treściami o charakterze rozrywkowym.

Czym jest aplikacja webowa?

Aplikację webową (internetową) możemy umieścić pomiędzy stroną internetową a standardową aplikacją, uruchamianą w systemie operacyjnym. Jest to więc program dostępny z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej, którego główną cechą jest interaktywność.

Warstwa frontendowa aplikacji webowej zwykle tworzona jest za pomocą technologii HTML, CSS czy JavaScript, a backend wspierany jest np. przez PHP. W przeciwieństwie do aplikacji desktopowych, aplikacje internetowe nie są zależne od danego sprzętu — można z nich korzystać na dowolnej platformie i nie ma konieczności instalowania ich na komputerze.

Dziś widzimy rosnącą popularność i wykorzystanie aplikacji internetowych, które mogą zaspokoić coraz więcej potrzeb biznesowych. Odpowiednio zaprojektowane zwiększają zaangażowanie użytkowników i pozytywnie wpływają na ich doświadczenia.

Aplikacja webowa a strona internetowa — poznaj różnice

Istnieje co najmniej kilka różnic między aplikacją webową a  stroną internetową, przyjrzyjmy się więc tym, które spotykane są najczęściej.

1. Funkcjonalność i interaktywność

Jedną z głównych różnic między aplikacją webową a stroną www jest funkcjonalność. Strona internetowa składa się głównie ze statycznych treści tekstowych lub wizualnych, mających zwykle charakter informacyjny. Z kolei celem aplikacji webowej jest interakcja z użytkownikiem.

Na przykład, głównym celem strony internetowej firmy jest dostarczenie podstawowych informacji o organizacji, w tym zdjęć, danych kontaktowych itp. Odwiedzenie takiej strony nie wymaga więc żadnych dodatkowych działań od użytkownika. Warto jednak wspomnieć, że nowoczesne strony internetowe zawierają elementy interaktywne.

Aplikacja webowa natomiast jest bardziej zaawansowana i zawiera elementy dynamiczne. Użytkownik może więc wykonywać różne działania, jak rezerwacja biletów, wprowadzanie i przesyłanie danych, dokonywanie płatności, itp. Przykładem dobrze znanych aplikacji internetowych są media społecznościowe, takie jak Facebook, YouTube czy Twitter.

2. Technologia

Podczas gdy strony internetowe są zbudowane w HTML, CSS i JavaScript, aplikacje internetowe wymagają również warstwy backendowej, zbudowanej przy użyciu PHP czy Node.js, połączonych z warstwą frontendową, tworzoną w technologiach takich, jak React, Angular czy Vue. Poniżej znajdziesz krótkie opisy każdej z nich, aby wiedzieć, kiedy ich użyć.

  • PHP to świetna technologia do tworzenia dynamicznych aplikacji internetowych. Język jest łatwy we wdrożeniu, a programiści cenią go za dostępne frameworki i dużą liczbę bibliotek. Wśród aplikacji webowych, zbudowanych z użyciem PHP znajdują się Facebook, Yahoo i Wikipedia.
  • Node.js, czyli środowisko umożliwiające uruchomienie kodu JavaScript po stronie serwera to kolejne rozwiązanie z powodzeniem wykorzystywane do tworzenia aplikacji webowych. Liczba dostępnych modułów pozwala na zwiększenie liczby funkcji danej aplikacji. Przykładami firm, które używają Node.js w swoich produktach, są Netflix i Uber.
  • React — biblioteka JavaScript do tworzenia interfejsów użytkownika, ułatwiająca budowanie dynamicznych i angażujących aplikacji webowych. Główną zaletą Reacta są gotowe, konfigurowalne komponenty, pozwalające zaoszczędzić sporo czasu.
  • Angular — open-source’owy framework stworzony przez Google, powszechnie używany do tworzenia aplikacji webowych. Framework cieszy się sporą popularnością, dzięki dostępnym rozszerzeniom i komponentom, poprawiającym funkcjonalność. Najpopularniejsze aplikacje zbudowane w Angular to Gmail i PayPal.
  • Vue — framework stworzony do budowania interfejsów użytkownika. Często wybierany przez programistów ceniących możliwości integracji, elastyczność, skalowalność i komponenty, pozwalające na oszczędność czasu i szybkie tworzenie aplikacji webowych.

3. Wielkość projektu i potrzeby klienta

Wybór danego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Zarówno strony www, jak i aplikacje webowe można zintegrować z innym oprogramowaniem, ale złożoność aplikacji wymaga więcej pracy, chociażby nad warstwą backendową.

Ze względu na większą liczbę funkcjonalności, tworzenie aplikacji jest więc nieco trudniejsze. Jest to jednak skuteczne i odpowiednie rozwiązanie, jeśli potrzebujesz projektu opartego na interakcji użytkowników.

Aplikacja webowa a strona internetowa: co wybrać?

Znając różnice między aplikacją webową a stroną internetową oraz mając świadomość, że wiele zależy od potrzeb biznesowych, zastanów się, na czym zależy ci najbardziej, zanim skontaktujesz się z software housem. Zrozumienie potrzeb i umiejętność określenia zakresu i funkcjonalności projektu pozwoli na stworzenie projektu w pełni dopasowanego do Twojej działalności.

Pobierz ebooka za darmo! 👇 👇

Chcesz rozpocząć owocną współpracę z software house'm? Poznaj 5 kluczowych kroków, dzięki którym efektywnie rozpoczniesz projekt i podejmiesz właściwe decyzje biznesowe.

Pobierz teraz! 100% bezpłatny materiał
Chcesz otrzymać darmową wycenę projektu?
Napisz do nas