Co to jest Event Storming?

event_storm

Pracujesz nad projektem IT, ale zauważyłeś, że zmierza on w nieco innym kierunku, niż powinien? Szukasz rozwiązań, ale nadal stoisz w miejscu? 

Właśnie rozpoczynasz duży projekt i masz problemy z określeniem jego zakresu lub scenariusza użycia? A może chcesz uruchomić kolejny etap projektu, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Co, jeśli chcesz przebudować niektóre procesy, aby usprawnić pracę nad projektem? 

Jeśli któryś z powyższych problemów dotyczy Ciebie, z pomocą może przyjść Event Storming. Sprawdź, czym jest ten element warsztatów produktowych i jak możesz wykorzystać tę metodę do usprawnienia procesu tworzenia aplikacji. 

Co to jest Event Storming?

Mówiąc ogólnie, Event Storming jest elementem warsztatów produktowych, dzięki którym dowiesz się, co dokładnie dzieje się z twoją aplikacją, gdy uruchomione są poszczególne procesy (takie jak rejestracja, zamówienie, ocena itp.). Jest to możliwe, ponieważ metoda opiera się na zdarzeniach zachodzących w domenie (czyli części aplikacji) — elementach opisujących działanie twojego systemu.

Event Storming to część warsztatów, podczas których jedna z osób czuwa nad całym procesem, aby każdy z uczestników był zaangażowany w modelowanie części systemu. W tym etapie tworzymy wizualizację procesów zachodzących w aplikacji.  Jest to niezwykle potrzebna część warsztatów, podczas których badamy złożoność aplikacji i krok po kroku analizujemy jej działanie. Analizujemy dokładnie rolę użytkownika i wyciągamy wnioski, w jaki sposób jego konkretne zachowania wpływają na pojawienie się określonych zdarzeń. Takie podejście pozwala ci zobaczyć wszystkie interakcje z systemami zewnętrznymi (system pocztowy lub płatniczy, bramka SMS itp.) oraz niezbędną komunikację wewnętrzną systemu, na przykład pomiędzy modułami produktowym i zakupowym. 

Zrozumienie zależności ułatwi ci poznanie procesów, jakie zachodzą w twoim systemie i zauważenie elementów aplikacji, mogących powodować problemy, o których wcześniej nie pomyślałeś. Warto zauważyć, że podczas warsztatów system dzielony jest na mniejsze części, które w rezultacie można przekształcać w mikroserwisy. 

Co ciekawe, pojedynczy warsztat może przynieść rezultaty, które w innych okolicznościach mogłyby potrwać tygodnie. Intensywna sesja Event Stormingu daje ci więc pełne zrozumienie przebiegu procesów, dzięki czemu łatwiej znajdziesz brakujące elementy i relacje między zdarzeniami zachodzącymi w domenie. Dowiesz się też, z jakich części będzie się składać twoja aplikacja i będziesz świadomy konkretnych zadań, jakie należy wykonać. 

Kiedy warto wykorzystać Event Storming?

Metoda Event Storming jest szczególnie polecana firmom, które muszą zmierzyć się ze źle zdefiniowanymi projektami IT. Mowa o projektach, które dostarczane są z niekompletnymi specyfikacjami, brakuje im określonych scenariuszy użytkowania, zdefiniowanych problemów, czy logiki biznesowej. 

Jako że metoda Event Storming nastawiona jest na wsparcie pracy nad projektem, pomoże ci ocenić złożoność projektu i oszacować, które elementy systemu mogą powodować potencjalne problemy. Zastanawiasz się, jak taki warsztat wygląda w praktyce? Sprawdź poniższy artykuł:

Warto wspomnieć, że udział w warsztatach nie wymaga od uczestników wiedzy technicznej. Aby wyciągnąć właściwe wnioski, wręcz dąży się do tego, aby w sesji uczestniczyły osoby reprezentujące zarówno strony techniczną, jak i biznesową. 

Event Storming jako odpowiedź na twoje potrzeby biznesowe

Mimo że Event Storming jest stosunkowo nową metodą, jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zrozumienie twojego produktu. Formuła warsztatów prowokuje do dyskusji, z których płynie wiele cennych wniosków, co znacznie ułatwia przygotowanie odpowiedniej wyceny projektu IT. 

Trafne spostrzeżenia zebrane podczas warsztatów, oparte na sugestiach i wiedzy zespołu pomogą ci dowiedzieć się więcej o projekcie, nad którym pracujesz. Z kolei podział projektu na mniejsze części sprawia, że proces jest bardziej wydajny, więc zrozumiesz sposób, w jaki działasz i jakie są potencjalne blokady wstrzymujące projekt oraz obszary do poprawy. Taka wiedza pomoże ci skutecznie zarządzać twoim projektem IT. 

Zastanawiasz się jak przeprowadzić warsztaty, wykorzystujące Event Storming lub czy pomogłoby to twojej firmie? Napisz do nas na [email protected], z chęcią pomożemy!

Kiedy warto wybrać
warsztaty produktowe?
Pobierz ebooka za darmo! 👇 👇

Pobierz ebooka za darmo! 👇 👇

Chcesz zbudować nowy produkt, ale nie masz sprecyzowanej wizji? Pobierz ebooka 💡 "How will product workshops help your project become profitable?". Sprawdź 49 stron eksperckiej wiedzy.

Pobierz teraz! 100% bezpłatny materiał
Chcesz otrzymać darmową wycenę projektu?
Napisz do nas