Konkretyzuj wymagania, czyli jak działa Product Backlog Refinement.

blog-backlog-refinement

Product Backlog Refinement jest jednym z etapów sprintu. Nie jest to formalny proces scrumowy, ale pozostaje rekomendowany przez specjalistów.

Product Backlog Refinement- co to takiego?

Ogólne zasady sprintu są nam znane. Po zebraniu listy wymagań użytkownika produktu Product Owner jest zobowiązany do przedstawienia priorytetu wymagań, na podstawie którego tworzony jest ich rejestr (backlog). Product Backlog Refinement będzie więc – jak sama nazwa wskazuje – jego oczyszczaniem. Znaczy to mniej więcej tyle, co jego uszczegółowieniem i skonkretyzowaniem.

Obecność Product Ownera obowiązkowa

W samym spotkaniu uczestniczyć powinny Product Owner, Scrum Master oraz Development Team. Ich obecność jest bardzo istotna dla powodzenia całego spotkania. To przecież oni wytyczają kolejne cele i posiadają najszerszą wiedzę o tym jak produkt finalnie miałby wyglądać. Zadaniem PBR jest stworzenie warunków do zadawania pytań i dyskusji całego zespołu zaangażowanego w tworzenie produktu, tak by rozwiać wszelkie niejasności i wątpliwości dotyczące zlecenia.

Po co to wszystko?

Celem PBR jest uszczegółowienie i przez to rozszerzenie User Stories. Niejednokrotnie powstaną nowe historyjki. To dobrze. Im lepiej zdefiniowane stories, tym jaśniejszą mamy wizję naszego produktu. Podczas porządkowania i aktualizowania product backloga na wierzch wypłyną niektóre zaległości w pracy nad projektem. O to chodzi w tym procesie.

Rezerwuj czas dla PBR

Pielęgnacja backloga powinna mieć zarezerwowany czas w trakcie sprintu. Zazwyczaj jest to 5-10 % całego Sprintu – w zależności od złożoności projektu i doświadczenia zespołu. Najlepiej jakby PBR było stałym elementem sprintu, a ten odbywał się cyklicznie – minimum raz w tygodniu.

Bliżej ideału

Pamiętajmy, że i rozwój i ostateczna postać produktu jest i dla klienta, i dla nas sprawą najistotniejszą. Warto więc korzystać z gotowych, opracowanych przez specjalistów form pracy nad projektem. Product Backlog Refinement – tak prosty w realizacji – pomoże nam lepiej określać wymagania projektowe i przez tworzyć lepsze produkty.

Pobierz ebooka za darmo! 👇 👇

Chcesz zbudować nowy produkt, ale nie masz sprecyzowanej wizji? Pobierz ebooka 💡 "How will product workshops help your project become profitable?". Sprawdź 49 stron eksperckiej wiedzy.

Pobierz teraz! 100% bezpłatny materiał
Chcesz otrzymać darmową wycenę projektu?
Napisz do nas