Koszt stworzenia aplikacji: 7 czynników, które wpływają na cenę

koszt stworzenia aplikacji

Planujesz zbudować nowy produkt i zastanawiasz się, jaki będzie faktyczny koszt stworzenia takiego oprogramowania? Na wstępie zapewne Cię nie zaskoczymy – to naprawdę zależy i nie ma jednej właściwej odpowiedzi.

Na szczęście możesz sprawdzić, jakie czynniki wpływają na koszt i wstępnie oszacować jego przybliżoną wartość. Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły – odkryjesz 7 kluczowych czynników determinujących koszt aplikacji, co pozwoli Ci podejmować bardziej przemyślane decyzje biznesowe. 

Koszty tworzenia aplikacji – o jakich kwotach w ogóle mowa?

Ile kosztuje stworzenie dedykowanej aplikacji? To pytanie bardzo często słyszymy od naszych klientów. Na ostateczną cenę wpływa jednak bardzo dużo czynników, zarówno dotyczących Twoich wymagań oraz konkretnego pomysłu, jak i zewnętrznych czynników rynkowych. Na samym początku warto zadać sobie pytanie, jaki produkt chcesz stworzyć i z kim zamierzasz rozpocząć współpracę – stawki różnią się od rodzaju partnera, którego wybierzesz, a także od danego regionu. 

koszt stworzenia aplikacji
Co wpływa na koszt tworzenia aplikacji?

Koszt większości rozwiązań, które tworzymy rozpoczyna się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mimo że stworzenie dokładnej wyceny jest bardzo trudne, warto podjąć współpracę z firmą, która jak najbardziej przybliży Ci koszt Twojego produktu oszacowując m.in. ilość godzin koniecznych do realizacji. My ze swojej strony proponujemy darmową wycenę – wypełnij krótki formularz, a my przeanalizujemy Twoją sytuację i przedstawimy Ci estymację. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o estymacji projektu IT, zobacz ten artykuł.

Aby jednak w pełni zrozumieć, skąd biorą się wspomniane kwoty i co rzeczywiście wpływa na koszt oprogramowania, czytaj dalej.

Koszt stworzenia aplikacji: 7 kluczowych czynników

Zobacz co w największym stopniu wpływają na finalną cenę danego produktu. Oczywiście zdarzają się też poboczne kwestie, ale na początek skupmy na tych, które mają największe znaczenie. Zaczynamy.

1. Rodzaj projektu i funkcjonalności

To jedne z bardziej oczywistych, a jednocześnie niezwykle istotnych czynników, które determinują ostateczny koszt aplikacji. Im bardziej skomplikowane oprogramowanie, bogate w wiele różnorodnych funkcji, tym większy nakład pracy, a tym samym koszt takiego projektu. Na zakres cenowy wpływa typ projektu, czyli co konkretnie zamierzasz stworzyć. 

Spróbuj określić, jak kompleksowa będzie Twoja aplikacja, gdyż będzie to punktem wyjścia do oszacowania jej ceny. Dosyć istotnym czynnikiem jest wybór platformy dla aplikacji – przykładowo, jeśli ma być ona dostępna zarówno na mobile, jak i przez przeglądarkę z poziomu komputera i laptopa, to jej koszt będzie wyższy. Dotyczy to także funkcjonalności – im więcej i bardziej zaawansowane, tym trzeba się nastawić na inną cenę, niż w przypadku prostej aplikacji z podstawowym zakresem elementów. Ich lista może być bogata (przykładowo funkcje kupowania produktów, geolokalizacji, notyfikacji, czy zastosowanie konkretnych integracji), dlatego lepiej przeanalizować, co będzie rzeczywiście potrzebne w Twoim przypadku.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że choć niektóre funkcjonalności z pozoru mogą wydawać się proste, odpowiednie i kompleksowe wdrożenie może zająć trochę czasu. Jeżeli zastanawiasz się, jak zoptymalizować koszty, możesz stworzyć listę topowych funkcjonalności, bez których nie wyobrażasz sobie istnienia Twojej aplikacji. Pomyśl też o stworzeniu MVP, które będzie zawierało głównie niezbędne funkcjonalności. Dzięki temu zobaczysz, jak użytkownicy reagują na Twój produkt i które funkcje są dla nich istotne.

2. Zespół. 

To czynnik, który bez wątpienia bezpośrednio wpływa na koszt aplikacji. W zależności od rodzaju współpracy i wielkości danego zespołu, cena pracy będzie inna. W dzisiejszych czasach szczególnie sprawdza się outsourcing usług IT, który staje się niezwykle popularny i w zdecydowanej większości przypadków oznacza oszczędność i wygodę. Outsourcing daje też możliwość współpracy z firmami z całego świata, dzięki czemu masz bardzo szeroki wybór. Z kolei dzisiejsza technologia bardzo ułatwia komunikację, czyniąc zdalną współpracę baardzo efektywna i przyjemną. 

zespół koszt aplikacji
Wielkość zespołu wpływa na koszt stworzenia aplikacji

Stawki kształtują się w zależności od kraju, z którego pochodzi firma – z reguły najniższe ceny oferowane są przez developerów w Indiach, a najdrożej jest w USA. Polska wypada bardzo konkurencyjnie na tle reszty świata, a developerzy uchodzą za jednych z najlepszych w swoich fachu. 

Duże znaczenie ma również wielkość zespołu, który będzie pracował nad Twoim produktem. Zespół powinien składać się z developerów i doświadczonych project managerów, którzy doradzą zarówno na poziomie technologicznym, jak i biznesowym. 

3. Design i UX.

Zapewne wiesz, że w dzisiejszych czasach zapewnienie użytkownikowi najlepszych doświadczeń związanych z Twoim produktem to podstawa. Choć dobry design i styl są niezwykle istotne, nie zawsze musisz (choć oczywiście możesz) decydować się na dedykowane rozwiązanie.

Aby rozstrzygnąć, co będzie dla Ciebie lepsze, wróćmy do początku. Zastanów się do jakiego grona odbiorców kierujesz swój produkt i jak szerokie będzie jego zastosowanie. Spójrzmy na prosty przykład – jeśli planujesz prace nad oprogramowaniem mającym służyć procesom wewnętrznym, design zapewne nie będzie najistotniejszym elementem Twojego projektu. Nie musisz wtedy inwestować w wyjątkowe, dedykowane grafiki – wystarczy skorzystać z gotowych szablonów, co pozwoli oszczędzić.

Jeśli jednak zamierzasz kierować aplikację do bardzo szerokiego grona odbiorców i ma to być produkt masowy, kierowany na różne rynki, odpowiedni design może być jednym z ważniejszych czynników wpływających na jego późniejszy sukces.

Choć będzie to droższe, taka inwestycja może się opłacić i zaowocować przyciągnięciem dużej liczby użytkowników. Design siłą rzeczy będzie wpływać na koszt Twojej aplikacji.

4. Technologie.

Na koszt aplikacji wpływa też język i technologie, które będą użyte do jej stworzenia. Wszystko zależy oczywiście od potrzeb i specyfiki projektu. Aby dowiedzieć się więcej, na co zwrócić uwagę przy doborze konkretnej technologii do projektu, polecamy zapoznać się z tym artykułem.

Jak wybrać technologię do web developmentu?

Przykładowo programowanie w PHP będzie o wiele tańsze, gdyż technologia ta jest na rynku od lat i cieszy się dużą popularnością. Często wykorzystywana, przyciąga bogactwem gotowych funkcji, które można z łatwością zastosować w kodzie. Aplikacje programowanie w JavaScript będą droższe. Z kolei Java wykorzystywana jest zazwyczaj w dużych korporacjach do budowania ciężkich i kompleksowych aplikacji (szczególnie sprawdza się w rozwiązaniach bankowych).

5. Testowanie.

Kluczowe elementy aplikacji powinny być dobrze przetestowane – w końcu zależy nam na eliminacji wszelkich błędów i poprawnym działaniu produktu. Testy to nieodłączna część działań. Nie zawsze od razu pisane są testy jednostkowe, czy automatyczne, dlatego często później i tak trzeba wrócić do przetestowania całego systemu. Oczywiście takie działania wpływają na koszt aplikacji, ale zapewniają jej stabilność i wygodę użytkowania.

6. Ilość i typ odbiorców docelowych.

Choć wynika to poniekąd ze wcześniejszych punktów, jest to czynnik, który i tak warto wyodrębnić. Zastanów się do kogo trafi Twój produkt i czego faktycznie oczekują tacy odbiorcy. Poza dopasowaniem produktu do grupy docelowej pod kątem funkcjonalności, designu, itp. dochodzą również kwestie technologiczne.

Przykładowo, jeśli zamierzasz stworzyć narzędzie wewnętrzne, kwestia bezpieczeństwa aplikacji będzie istotna, ale nie na tyle kluczowa jak w przypadku produktu, z którego korzystają miliony użytkowników. Takie oprogramowanie trzeba dobrze przygotować, a następnie utrzymywać, co również będzie wiązać się z wyższym kosztem. To nakreśla nam kolejny czynnik, który będzie wpływał na późniejsze koszty związane ze stworzonym oprogramowaniem.

7. Bieżące utrzymanie.

To koszt, który pojawi się z czasem i należy również pamiętać o nim przy planowaniu budżetu na budowę aplikacji. Bieżące utrzymanie jest bardzo istotne, ponieważ pozwala stale ulepszać aplikację, dostosowywać ją do bieżących wymagań rynkowych, a także eliminować ewentualne błędy i aktualizować.

Produkty po czasie mogą też wymagać zmian, czy rozbudowy pod kątem nowych funkcjonalności, itp. Choć to przyszłościowe kroki, warto pamiętać o takich możliwościach i być przygotowanym na ewentualną inwestycję, aby stale ulepszać dany system.

Koszt tworzenia oprogramowania  – podsumowanie

Jak widzisz koszt Twojego produktu zależy od wielu różnorodnych czynników. W tekście wskazaliśmy na kilka kluczowych kwestii, ale oczywiście temat jest szeroki i można bardziej szczegółowo podejść do tematu. 

Kluczem do sukcesu jest nawiązanie współpracy z firmą, która zrozumie Twoje potrzeby biznesowe i przedstawi odpowiednią estymację. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, często nie jest możliwe podanie dokładnej ceny projektu, ale im więcej informacji uzyskamy od klienta, tym bardziej spersonalizowaną wycenę będziemy w stanie przygotować. Wycena pozwala na poznanie ceny poszczególnych funkcjonalności, co ułatwia podjęcie decyzji o wybraniu ostatecznego kształtu aplikacji i jej elementów.

Jeśli zastanawiasz się ile może kosztować Twój produkt – skontaktuj się z nami – wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i oszacujemy przybliżony koszt projektu. 

Pobierz ebooka za darmo! 👇 👇

Chcesz rozpocząć owocną współpracę z software house'm? Poznaj 5 kluczowych kroków, dzięki którym efektywnie rozpoczniesz projekt i podejmiesz właściwe decyzje biznesowe.

Pobierz teraz! 100% bezpłatny materiał
Chcesz otrzymać darmową wycenę projektu?
Napisz do nas