Skuteczna integracja systemów informatycznych: definicja, korzyści biznesowe i kluczowe przykłady

integracja systemów informatycznych grafika

Integracje systemowe coraz częściej znajdują zastosowanie w różnorodnych firmach. Jak widać na przykładach takich wdrożeń, odpowiednio zaimplementowane integracje polepszają jakości pracy i pozwalają na realizację zupełnie nowych przedsięwzięć.

Zastanawiasz się, jak faktycznie wygląda integracja systemów informatycznych w praktyce i co zrobić, aby została ona płynnie wdrożona? W takim razie koniecznie przeczytaj artykuł i poznaj kilka konkretnych przykładów integracji, które zmieniły sposób funkcjonowania firm na lepsze. Zobacz, jakie korzyści mogą przynieść takie zmiany.

Integracje systemów informatycznych – czym są i jakie dają możliwości biznesowe?

Integracje systemowów IT to nic innego, jak odpowiednie łączenie wielu elementów w jedną całość tak, aby zapewnić przepływ danych między nimi. Obecnie firmy wykorzystują różnorodne systemy informatyczne służące konkretnym działaniom, przykładowo administracyjnym, gromadzeniu danych, czy płatności. Zdarza się jednak, że w celu optymalizacji procesów w firmie, systemy wymagają zmiany. Połączone mogą ze sobą “współpracować” i korzystać z tych samych danych, a takie połączenie daje o wiele więcej korzyści, niż w przypadku jak systemy te funkcjonują osobno.

W zależności od danego przypadku mamy do czynienia z różnymi typami integracji, które służą przykładowo:

  • przyspieszeniu danych procesów w firmie,
  • zwiększeniu efektywności pracy,
  • efektywnej wymianie informacji,
  • umożliwieniu podstawowego działania danego systemu.

Ostatni przykład dobrze obrazuje integracja, którą przeprowadziliśmy dla jednego z naszych klientów, łącząc platformę Chargebee z bramką płatniczą PayLane. Miało to pozwolić na bezproblemowe dokonywanie płatności cyklicznych w systemie klienta poprzez automatyczne pobieranie środków z karty. Szczegóły tych działań przedstawiamy poniżej.

Oczywiście potrzeby są bardzo różne w zależności od przypadku, w niektórych firmach chodzi też o połączenie wewnętrznych systemów, a w innych o odpowiednie wykorzystanie i zintegrowanie zewnętrznych narzędzi. W zależności od danej sytuacji, dostosowujemy zakres naszej pracy, aby wykonać odpowiednie integracje systemowe IT – czas pokazać wybrane przykłady takich działań.

Przykład 1. Integracja Chargebee z PayLane’m w celu poprawnego działania całego systemu

W przypadku naszego klienta główną potrzebą było stworzenie systemu, który pośredniczy w zarządzaniu płatnościami i pozwala na regularne pobieranie płatności od użytkowników. Taka integracja była podstawą działania wspomnianego systemu, gdyż bez tego nie mógłby on poprawnie funkcjonować.

Chargebee i PayLane – krótka definicja

Warto na początku pokrótce opisać znaczenie wspomnianych narzędzi – tak więc Chargebee jest platformą obsługującą tzw. płatności cykliczne, która pozwala na pełną automatyzację tego typu płatności, co w efekcie daje możliwość regularnego pobierania opłat od użytkowników. Z kolei system PayLane to bramka płatnicza, która jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla e-commerce i SaaS. Bramki pozwalają klientom na realizowanie płatności online na konto sprzedawcy.

Szczegóły integracji systemów IT i korzyści, które z niej płyną

System PayLane nie jest wspierany i obsługiwany przez Chargebee, co oznacza, że bramka nie mogła być bezpośrednio skonfigurowana w panelu Chargebee. Skupiliśmy się zatem na dostarczeniu rozwiązania, które w bezpieczny sposób połączy oba systemy i zadba o ich efektywną i płynną pracę.

Przeprowadziliśmy integrację za pomocą API tak, aby użytkownik mógł łatwo podpiąć kartę, a płatność mogła być pobierana co miesiąc (dodatkową możliwością było przydzielanie rabatów i wysyłanie faktur). Nasze działania przyniosły klientowi wiele korzyści. W tej sytuacji szczególną zaletą była oszczędność – klient nie wybrał domyślnej bramki płatniczej, która ma wyższe prowizje, tylko zdecydował się na integrację, co jest w efekcie dużo bardziej wartościowe.

Przykład 2. Integracje narzędzi pomagających w codziennej pracy

Na co dzień w firmach wykorzystywanych jest wiele narzędzi (np. Google Docs, maile z zapytaniami, itp.), których integracja może przynieść wiele korzyści. Takie działanie pozwala na dużą oszczędność czasu, a także ułatwia realizację powtarzalnych zadań, które często spędzają sen z powiek pracownikom. Na szczęście na rynku dostępne są narzędzia pozwalające na taki typ integracji, a jednym z nich jest Zapier.

ZAPIER – krótka definicja

Z pomocą przychodzi ZAPIER – to narzędzie w bardzo skuteczny sposób umożliwia automatyzować pracę poprzez połączenie z różnymi aplikacjami (chodzi o popularne ogólnodostępne takie jak choćby Slack, Dropbox, Asana, Gmail, itp). Choć dane aplikacji z pozoru są niezwiązane, Zapier pomaga tworzyć łańcuchy powiązań, co bardzo ułatwia bieżące zadania firmie. W kilka chwil można połączyć się z aplikacjami i zoptymalizować przepływ danych.

Przykład zastosowania narzędzia w Studio Software

Przykładu zastosowania tego narzędzia nie trzeba daleko szukać – w Studio Software na co dzień korzystamy z możliwości, które pozwalają nam przyspieszać pracę i zwiększać jej efektywność.

W szczególności chwalimy sobie połączenie Gmaila z CRM-em za pomocą ZAPIER, co pozwoliło zautomatyzować proces dodawania kontaktu do CRM. Niezbędne dane z e-maila potencjalnego klienta zostają automatycznie zapisane w systemie, dzięki czemu nie ma potrzeby wpisywania tego ręcznie. To pozwala zachować porządek w przychodzących zapytaniach i ułatwia bieżącą pracę.

W narzędziu jednak nie wszystko da się zrobić, inną możliwością jest samodzielne tworzenie tego typu integracji z wykorzystaniem API takich systemów.

Przykład 3. SetPin – integracja z Booking, czy Airbnb

Kolejnym ciekawym przykładem, gdzie integracja odgrywa znaczącą rolę w sprawnym funkcjonowaniu danego systemu jest integracja wdrożona w oprogramowaniu SetPin (zobacz case study).

Wersja desktopowa aplikacji

SetPin – krótka definicja systemu

Jest to stworzona przez nas aplikacja webowa, która pozwala na zdalne zarządzanie zamkami elektronicznymi w hotelach i apartamentach, a tym samym sprawia, że proces zakwaterowania odbywa się bez konieczności korzystania z kluczy. W przypadku takiego systemu zastosowanie integracji jest konieczne, aby system był skuteczny. Nasze rozwiązanie jest kompleksowe – odpowiednio przygotowaliśmy je zarówno od strony hardware’owej (integracja z zamkami elektronicznymi), jak i software’owej (aplikacja pozwalająca na zarządzanie kodem, rewerwacjami, itp.)

Integracja

Oprogramowanie jest zintegrowane z popularnymi systemami rezerwacyjnymi (m.in Airbnb, czy Booking.com), aby goście mogli automatycznie dostawać kody do otwierania drzwi. Przygotowaliśmy zaawansowaną integrację API, dzięki czemu system spełnia swoje zadanie i cechuje się funkcjonalnością. Kod jest tworzony automatycznie i zostaje przesłany klientowi za pośrednictwem SMSa lub e-maila.

Co jest istotne w procesach integracji i jak wygląda nasz proces?

W procesie integracji systemów informatycznych, który przeprowadzamy dla klientów bardzo istotne jest odpowiednie zaplanowanie działań i wdrażanie po kolei wcześniej ustalonych kroków. Poniżej przedstawiamy poszczególne zadania, które prowadzą do efektywnych wdrożeń:

1. Analiza dokumentacji API obu produktów – przejrzenie dokumentacji pozwala zapoznać się jak działa dane API, jakie protokoły wykorzystuje, jakie ma możliwości (np. czy sam powiadomi jeśli wykona jakąś akcję, czy ponawia akcję w przypadku błędu, itp.)

2. Sprawdzenie środowisk testowych (sandbox), a także uzyskanie odrębnych danych dostępowych do tych środowisk. Chodzi o to, że każdy z serwisów powinien udostępniać tzw. sandbox do testów, czyli miejsce gdzie bez problemu możemy testować działanie całości, np. przeprowadzić testową płatność, podpiąć testową kartę płatniczą, itp.

3. Stworzenie w swojej aplikacji oddzielnych plików konfiguracyjnych dla konkretnych środowisk, np. dev/stage/prod., – środowisko lokalne czy deweloperskie powinno korzystać danych dostępowych sandboxa (adres url, login, hasło), zaś plik konfiguracyjny na środowisku produkcyjnym powinien zawierać dane produkcyjne.

4. Testowanie na szeroką skalę – zanim system zostanie oddany do użytku, przeprowadzamy zawsze dokładne testowanie, aby wyeliminować ewentualne błędy. W takich przypadkach często pojawiają się różne szczegóły o których łatwo zapomnieć, dlatego podstawą jest checklista i dokładne sprawdzenie dokumentacji API oraz przetestowanie jak największej ilości scenariuszy testowych. To pomaga szybko zauważyć nieprawidłowości.

Integracje systemowe – szereg korzyści dla firm

Odpowiednio zaimplementowane integracje są źródłem wielu pozytywnych zmian w firmie. Zintegrowane systemy często przynoszą dużo oszczędności – pozwalają zautomatyzować, a tym samym przyspieszyć pracę. Często kwestia połączenia danych systemów jest na tyle indywidualna, że najlepiej porozmawiać ze specjalistami, którzy będą w stanie doradzić jakie rozwiązanie sprawdzi się w konkretnym przypadku.

Zastanawiasz się nad integracją? Skontaktuj się z nami, a my doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Pobierz ebooka za darmo! 👇 👇

Chcesz rozpocząć owocną współpracę z software house'm? Poznaj 5 kluczowych kroków, dzięki którym efektywnie rozpoczniesz projekt i podejmiesz właściwe decyzje biznesowe.

Pobierz teraz! 100% bezpłatny materiał
Chcesz otrzymać darmową wycenę projektu?
Napisz do nas