Transformacja cyfrowa – kiedy i dlaczego Twoja firma będzie potrzebować cyfrowej rewolucji?

transformacja cyfrowa grafika

Transformacja cyfrowa staje się kluczowym elementem współczesnego biznesu. Powoli przestaje być trendem, a zaczyna być koniecznością. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że zmiany w postaci digitalizacji czasochłonnych procesów przynoszą firmom szereg korzyści, a tym samym pozwalają wyprzedzić konkurencję i oszczędzić.

Chcesz poznać transformację od podszewki? Przeczytaj artykuł i sprawdź, co faktycznie kryje się za tym pojęciem i co możesz dzięki niej zyskać. Dowiesz się, dlaczego takie działania powinny znaleźć się wysoko na Twojej liście celów na najbliższe miesiące. Zaczynamy!

Czym jest transformacja cyfrowa i dlaczego podbija biznesową rzeczywistość?

Trend ten cały czas nabiera tempa, a jego popularne definicje zgrabnie ujmują najważniejsze funkcje takiego procesu – chodzi o wdrażanie efektywnych rozwiązań, które oparte są na technologiach cyfrowych i docelowo mają ułatwiać pracę pod każdym względem, a dokładniej:

  • upraszczać czasochłonne procesy,
  • zmieniać określone modele biznesowe,
  • poprawiać jakość obsługi klienta,
  • ulepszać sposoby funkcjonowania organizacji.

Chodzi oczywiście o różnorodne typy takich działań, bo ulepszać można tak naprawdę wszystko – od kreowania cyfrowego środowiska pracy, po nowe, szybsze procesy usprawniające kontakt z klientem, czy zdecydowanie bardziej sprawny, zdigitalizowany system gromadzenia i analizowania danych.

Wdrażanie tego typu rozwiązań przynosi firmom wiele korzyści i odcina od wcześniejszych metod, które hamowały rozwój organizacji. Oczywiście w zależności od danego biznesu, strategia transformacji cyfrowej będzie inna – niektóre firmy już od dłuższego czasu unowocześniają swój system funkcjonowania, przykładowo przenosząc się do chmury w celu obniżenia kosztów, a dla innych cyfrowa rzeczywistość to zupełna nowość. W takim przypadku należy wybrać odmienną strategię i krok po kroku zaimplementować odpowiednie zmiany. Nie trzeba też od razu decydować się na kompleksową transformację cyfrową – można działać powoli i wybierać indywidualnie odpowiednie taktyki i metody.

Co więcej, strategia transformacji cyfrowej nie jest skierowana wyłącznie do większych firm, tak naprawdę zyskać mogą wszyscy, również mniejsze biznesy. Wszystko zależy od specyfiki danej branży i potrzeb, które wynikają z jej codziennego funkcjonowania. Wiele znanych firm przeszło już na stronę digitalizacji.

Transformacja cyfrowa w liczbach

Co o transformacji cyfrowej mówią badania? Okazuje się, że całkiem sporo. Ten temat już od dłuższego czasu jest przedmiotem różnorodnych badań, z których płyną dość jednoznaczne wnioski – wiele z nich widzi przyszłość wyłącznie w barwach transformacji cyfrowej.

  • W badaniu CIO 2020, aż 69% respondentów wskazało, że jednym z kluczowych czynników, które popychają organizacje w celu implementacji transformacji cyfrowej jest chęć polepszenia jakości obsługi klienta. Drugim, równie istotnym powodem unowocześniania organizacji jest chęć poprawy istniejących produktów i usług (57%).
  • Według badań udostępnionych przez BDO, 71% firm, które wdrożyły transformację cyfrową, zauważyły wzrost przychodu dzięki takim działaniom, a 74% odnotowały wzrost rentowności.

digital transformation survey

  • Według badań dostępnych na Statista, wydatki na technologie i usługi związane z transformacją cyfrową osiągną do końca 2023 roku wartość ponad 2,3 biliona dolarów.

3 przykłady, które pokazują, że transformacja cyfrowa jest dla Ciebie

Zastanawiasz się, czy transformacja cyfrowa może faktycznie pomóc w Twojej firmie? W obecnych czasach praktycznie w każdym biznesie jest miejsce na digitalizację. Głównie jednak firmy decydują się przejść transformację cyfrową z poniższych powodów:

  • Korzystanie z przestarzałych systemów. Korzystasz z systemów, które już od dłuższego czasu budzą wątpliwości pod kątem bezpieczeństwa? Przestarzałe systemy mogą być źródłem wielu problemów, a także są bardziej podatne na błędy i awarie. Unowocześnienie ich może pomóc pod każdym kątem, a przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo, co obecnie jest na wagę złota.
  • Powtarzalne czynności. Transformacja cyfrowa może być niezwykle pomocna, jeśli w Twoim zespole pracują osoby, które dużo czasu poświęcają na czasochłonne, proste procesy, przykładowo wpisywanie danych, czy wypełnianie formularzy. Uproszczenie i optymalizacja takich procesów sprawi, że będą oni mogli poświęcić więcej czasu ważniejszym zadaniom i wesprzeć odpowiednio rozwój firmy. Pracownicy na pewno Ci podziękują i docenią automatyzację pewnych zadań, jak chociażby wykorzystanie chatbota do komunikacji z klientem.
  • Chęć poprawy jakości obsługi klienta. To jeden z najczęstszych powodów popychających firmę w kierunku transformacji cyfrowej. Jeśli Twoja firma zajmuje się obsługą klientów, na pewno masz na co dzień do czynienia z wieloma procesami, które nie zawsze działają dokładnie tak, jak powinny. Odpowiednie sprawdzanie stanów magazynowych, kwestie wysyłkowe i komunikacyjne spędzają czasem sen z powiek. Digitalizacja procesów może opierać się przykładowo na personalizacji obsługi klienta, dzięki wykorzystaniu danych o geolokalizacji, cyfrowa transformacja może także pomóc w niezbędnych czynnościach takich jak chociażby gromadzenie danych.

Nasze case study – cyfrowa transformacja biznesu

Wykorzystanie nowych technologii i digitalizacja przedsiębiorstw przyniesie korzyści praktycznie każdej branży. Obecnie wiele firm może pochwalić się pozytywnymi efektami takich wdrożeń – success stories dostępne są na wyciągnięcie ręki. W naszej pracy bardzo często mamy do czynienia z wdrożeniami transformacji cyfrowej i pomagamy naszym klientom rozwijać firmy unowocześniając sposób ich pracy. Czas przedstawić konkretny przykład naszych działań, który dobrze zilustruje taki proces.

Hevea to nasz klient zajmujący się produkcją wysokiej jakości materacy dla dzieci. Rozwija się na szeroką skalę, oferując swoim klientom najlepsze produkty, których jakość potwierdzona jest odpowiednimi certyfikatami. Wraz ze wzrostem popularności, na ich drodze pojawiły się nowe wyzwania. Okazuje się, że dotychczasowa forma pracy nie przynosiła oczekiwanych efektów i potrzebna była jak najszybsza automatyzacja w celu lepszego zarządzania zamówieniami oraz stanami magazynowymi. Wcześniej firma głównie korzystała z arkuszy kalkulacyjnych, gdzie pracownicy zapisywali aktualne zamówienia. Zdarzało się, że nie było to wystarczające i opóźniało realizację niektórych zamówień.

hevea case
Desktopowa wersja aplikacji stworzonej dla Hevei

Bardzo szybko przeszliśmy do działania i stworzyliśmy funkcjonalną aplikację webową, pozwalającą na bieżąco sprawdzać stany magazynowe oraz zarządzać całym procesem wysyłki. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, na kiedy ma być przygotowane konkretne zamówienie i jakie materiały są potrzebne do jego realizacji. Przenieśliśmy firmę do chmury, dbając o każdy etap takiej drogi i zapewniając sukcesywną migrację. To jeden z wielu przykładów pokazujących, jak przy użyciu odpowiednich metod można zintegrować wszystkie procesy w jednym narzędziu i zwiększyć satysfakcję klientów.

Zobacz nasze case study, aby dowiedzieć się więcej.

TOP 3 korzyści, jakie może przynieść transformacja cyfrowa

Odpowiednio zaimplementowana transformacja cyfrowa zmienia firmy nie do poznania i sprawia, że bardzo szybko przeganiają swoją konkurencję, a także osiągają różnorodne cele. Poniżej wymienimy kilka głównych korzyści, które przyniesie inwestycja w transformację cyfrową.

1. Redukcja kosztów

Jedną z oczywistych korzyści transformacji cyfrowej jest zmniejszenie kosztów generowanych przez firmę. Świetnie obrazuje to jedno z badań przeprowadzonych przez the Hackett Group, które wskazuje, że przy digitalizacji wprowadzonej w kompleksowym zakresie, firmy mogą zaoszczędzić nawet 45% i więcej. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą utrzymać wysoką jakość pracy, a jednocześnie zrezygnować z długotrwałych i czasochłonnych procesów. Transformacja cyfrowa może obejmować automatyzację zbierania danych, czy poprawę procesów sprzedaży i kontaktu z klientami.

Pozwala na znaczną oszczędność czasu, a to już jeden z kluczowych elementów wpływających na późniejsze zyski finansowe. Co istotne – transformacja cyfrowa musi być odpowiednio wdrożona i przygotowana przez specjalistów, gdyż tylko wtedy ma szansę przynieść maksymalne korzyści.

2. Znaczne uproszczenie skomplikowanych procesów

Korzyścią skorzystania z rozwiązań transformacji cyfrowej będzie uproszczenie procesów dzięki zastosowaniu automatyzacji, która sprawi, że dotychczasowe rozwiązania odejdą w niepamięć, a na ich miejsce pojawią się zupełnie nowe, które zoptymalizują wcześniejsze procesy.

Automatyzacja to świetny sposób na oszczędność pracy zespołu, gdyż nie będą oni musieli powtarzać czasochłonnych czynności. Chodzi o wykorzystanie oprogramowania, które może zautomatyzować zadania w stylu wpisywania danych do arkusza, wysyłania e-maili, czy procesy związane z administracją. Oczywiście to tylko wybrany krok do pełnej transformacji cyfrowej, ale na tyle ważny, że coraz więcej firm właśnie tak zaczyna swoją przygodę z tym zagadnieniem.

3. Zwiększenie bezpieczeństwa

Nowoczesne systemy charakteryzują się zdecydowanie lepszymi zabezpieczeniami i zapewniają bezpieczeństwo. Sęk tkwi w tym, że przestarzałe systemy często nie są już wspierane – nikt nie czuwa nad ich jakością przez co bardzo trudno jest je utrzymać. Takie technologie dużo łatwiej złamać, ponieważ zawierają publiczną listę wad bezpieczeństwa.

Podsumowanie – strategia transformacji cyfrowej

Jak widzisz, transformacja cyfrowa jest już codziennością i podążanie za tym trendem może okazać się bardzo korzystne. Oszczędność, automatyzacja i bezpieczeństwo to tylko niektóre zalety postawienia na nowoczesne rozwiązania. Możesz zacząć od zaraz – nie ma konieczności wdrażania transformacji cyfrowej we wszystkich procesach, gdyż można to robić krok po kroku i zacząć od prostych zmian. Kluczowy jest dobór odpowiedniego partnera technologicznego, który będzie otwarty na Twoje potrzeby i dopasuje strategię działania do Twoich celów.

Mamy doświadczenie w przeprowadzaniu digitalizacji firmy i świadczymy usługi transformacji cyfrowej – skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaoferować!

Pobierz ebooka za darmo! 👇 👇

Chcesz rozpocząć owocną współpracę z software house'm? Poznaj 5 kluczowych kroków, dzięki którym efektywnie rozpoczniesz projekt i podejmiesz właściwe decyzje biznesowe.

Pobierz teraz! 100% bezpłatny materiał
Chcesz otrzymać darmową wycenę projektu?
Napisz do nas